+48 22 439 03 20 biuro@greeneris.com

W ostatnim czasie pandemia znacząco zmieniła świat. Szczególny wpływ wywarła na sposób w jaki pracujemy. Praca zdalna jest obecnie standardem, z którym musiały się zmierzyć poszczególne branże.

Dotychczas zazwyczaj wszystko odbywało się w jednym miejscu – siedzibie firmy. Nowy sposób pracy stworzył nowe potrzeby rynkowe także w tym obszarze. Szczególną uwagę zwrócono na proces przygotowywania i dostarczania urządzeń dla pracowników. Proces był i jest jedną z największych bolączek działu IT. Czynnik ludzki jest nieodzowną częścią który narażony jest na popełnienie potencjalnego błędu lub przeoczenia zastosowania pewnych ustawień. Środowiska rozproszone jeszcze bardziej uwypukliły powyższe wyzywania organizacji.

Z odsieczą przybywa rozwiązanie Microsoft, które obecnie jest najbardziej nowoczesną i rekomendowaną metodą wdrażania urządzeń z systemem Windows. Mowa tutaj o rozwiązaniu Windows Autopilot.

Rozwiązanie Windows Autopilot jest funkcją opracowaną przez Microsoft w odpowiedzi na długi, żmudny i powtarzalny proces przygotowywania komputerów dla pracowników. Pozwala wdrażać oraz przygotowywać urządzenia do ponownego użytku przy minimalnym zaangażowaniu działu IT. Po naszej stronie pozostaje jedynie kontrola poprawności na podstawie statusów czy raportów.

Główne korzyści stosowania rozwiązania można streścić w poniższych punktach:

 • Zamiast utrzymywania obrazów, utrzymujemy konfiguracje w chmurze
 • Sprzęt może być przekazany bezpośrednio do użytkowników
 • Automatyzacja i duże przyspieszenie powtarzalnego procesu konfiguracji.
 • Mamy pewność, że urządzenie jest zawsze skonfigurowane w odpowiedni sposób i nic nie zostało pominięte – odchodzi czynnik ludzki
 • Redukcja interakcji z pracownikiem
 • Przygotowanie dla kolejnego użytkownika za pomocą jednego kliknięcia (reset Autopilot)

Patrząc na niebagatelne korzyści kolejne nasuwa się pytanie… Co muszę zrobić by korzystać z Autopilot? Windows Autopilot można stosować w większości wersji systemów Windows 10/11 oraz Windows Holographic  w wersji 2004 lub wyższej. Trzeba mieć także odpowiednio skonfigurowaną usługę MDM. Oczywiście – jak w przypadku większości rozwiązań Microsoft – musimy mieć odpowiednią subskrypcję. Poniższa lista przedstawia plany i subskrypcje konieczne do stosowania Autopilot:

 • Microsoft 365 Business Premium
 • Microsoft 365 F1 lub F3
 • Wszystkie plany dla szkół (A1, A3, A5)
 • Intune for Education
 • Microsoft 365 E3 lub E5
 • Microsoft 365 oraz funkcje EMS (Azure AD oraz Intune).
 • Enterprise Mobility + Security E3 lub E5
 • Azure Active Directory P1 lub P2 oraz Microsoft Intune

Funkcja Autopilot pozwala skrócić czas, zasoby i złożoność związaną z wdrażaniem urządzeń, a także ułatwia zarządzanie i rekonfiguracje. Przygotowanie środowiska pracy użytkownika jest zawsze spójne, łatwe i usprawnione.

FAQ / Najczęściej zadawane pytania:

Jak wygląda proces od chęci zastosowania Autopilot do gotowości urządzenia?

Proces przygotowania wygląda następująco:

 1. Kupujemy licencje oraz konfigurujemy usługę MDM (np. Intune) aby stosowała konfiguracje do Autopilota (grupy, aplikacje, profile konfiguracji, zasady zgodności, dostęp warunkowy)
 2. Dokonujemy zakupu urządzeń od producenta, dystrybutora lub partnera CSP wspierającego rejestracje Autopilot
 3. Dodajemy identyfikatory urządzeń do Autopilot w Intune (Dostawca może automatycznie dodać urządzenia lub przesyła plik z informacją, które należy zaimportować do usługi)
 4. Producent/dystrybutor/CSP wysyła urządzenie bezpośrednio do użytkownika końcowego
 5. Użytkownik podczas pierwszego uruchomienia wpisuje poświadczenia służbowe (komputer musi mieć połączenie z Internetem)
 6. Autopilot dodaje aplikacje i stosuje odpowiednią konfiguracje
 7. Po zakończeniu konfiguracji komputer jest gotowy do użycia

W jaki sposób mogę zamawiać urządzenia, aby były automatycznie dodane/zarejestrowane do Autopilot?

 1. Rejestracja poprzez partnera

Klienci mogą kupować urządzenia od dystrybutorów lub innych partnerów. Dopóki dystrybutorzy i partnerzy są częścią programu Cloud Solution Partners (CSP), oni również mogą rejestrować urządzenia dla klienta. Partnerzy CSP muszą mieć nadane uprawnienia do rejestracji urządzeń.

 1. Rejestracja poprzez producenta

Aby móc rejestrować urządzenia kupowane od dostawców OEM należy zainicjować taką chęć u konkretnego dostawcy. Poprzez specjalny link przesłany od producenta, administrator może połączyć się w Microsoft Store for Business i tym samym pozwolić dostawcy na dodawanie urządzeń po ich zakupie.

Jakie informacje są potrzebne do rejestracji w Autopilot?

Informacje można dodawać pojedynczo lub importować za pomocą pliku CSV. Poniższe kombinacje poszczególnych kolumn pliku pozwalają na jednoznaczne określenie urządzenia:

 • Hardware Hash (Hardware ID) + Product Key
 • Serial Number + Hardware Hash
 • Serial Number + Hardware Hash + Product Key
 • Hardware Hash
 • Product Key
 • Serial Number + Oem Manufacturer Name + Model Name
Czy muszę korzystać z rozwiązania Microsoft Intune aby stosować Autopilota?

Nie, każdy MDM będzie działał z Autopilotem, ale inne prawdopodobnie nie będą miały tego samego pełnego zestawu funkcji Windows Autopilot co usługa Intune. Najlepsze doświadczenia uzyskasz z usługi Intune.