+48 22 439 03 20 biuro@greeneris.com

Czy konferencje online zastąpią tradycyjne wydarzenia?

Kiedyś wybór między organizacją seminarium a webinaru wiązał się z koniecznością poniesienia pewnych wyrzeczeń. Stacjonarne seminarium jest mniej lub bardziej uzależnione od tego, czy uczestnicy mogą fizycznie dotrzeć na wydarzenie, natomiast w przypadku webinarów, dotychczas był ich znacznie szerszy i globalny zasięg.

Seminarium to spotkanie organizowane w celu wymiany przydatnych informacji przez członków wspólnej społeczności biznesowej. Zaś webinar to interaktywne seminarium prowadzone za pośrednictwem sieci WWW. Zazwyczaj jest to prezentacja na żywo, wykład lub warsztaty, które odbywają się w czasie rzeczywistym, a użytkownicy uczestniczą w nich poprzez czat, wideo-czat, dzielenie się plikami lub zadawanie pytań.

Jednak sytuacja szybko się zmienia, a luka pomiędzy tymi formatami wydarzeń zmniejsza się. Przyjrzyjmy się zatem temu, co może sprawić, że webinaria staną się nowym formatem wydarzeń w najbliższej przyszłości.

webinar vmware

Seminaria i wydarzenia stacjonarne – jakie mają wady, a jakie zalety?

Seminaria i inne wydarzenia organizowane osobiście (twarzą w twarz, stacjonarnie) zawsze były i będą świetnym sposobem na zaangażowanie publiczności. Wielotorowe wydarzenia, wielodniowe panele, sesje pytań i odpowiedzi, sesje przerywane i wiele innych metod organizacji konferencji zwiększają wartość takich seminariów, ponieważ znaczna część osób uczestniczy w tego typu wydarzeniach zarówno ze względu na aspekt networkingowy, jak i ze względu na samą treść konferencji. Z tego powodu wydarzenia stacjonarne jeszcze do niedawna górowały nad wydarzeniami online.

Z tego powodu te osoby, które chciały wykorzystać wydarzenie branżowe jako platformę do zbudowania szybkiego kontaktu z klientem i zawarcia znajomości np. podczas krótkiej pogawędki w kuluarach, do tej pory korzystały głównie z wydarzeń stacjonarnych. Do tego dochodzi jeszcze aspekt biznesowy: konferencje stacjonarne były dotychczas prostszym wyborem, jeśli chodzi o wydarzenia, gdzie pobierane są opłaty za wejście na konferencje, czyli podczas np. biletowanych kongresów. W czasach stacjonarnych wydarzeń organizator, mając kontrolę nad tym, kto może wejść na wydarzenie, mógł czynić spotkanie na swój sposób bardziej ekskluzywnym.

Webinaria – jak było kiedyś i jak jest teraz?

Jeszcze kilka lat temu (tekst powstaje w roku 2021) webinaria byłyby uważane za nieużywalne w wielu biznesowych strategiach eventowych. Wiele platform oferowało globalne linki do spotkań, które mogły udostępniane i przez pewien czas łatwo dostępne dla każdego, kto posiadał link. W przeszłości wiele narzędzi webinarowych nie było wyposażonych w formę weryfikacji tego, kto może wejść na spotkanie – przez co trudniej było zorganizować zamkniętą lub płatną sesję. Jednak zupełnie inaczej jest w przypadku rozwiązania Zoom Webinar, które daje pełne możliwości zarówno w zakresie rejestracji na spotkanie, tworzenia płatnych wydarzeń czy całkowitej kontroli nad tym, kto może wziąć udział w spotkaniu (nawet jako widz / słuchacz).

W przeszłości wielu narzędziom wideokonferencyjnym brakowało bezpośredniej wymiany wiadomości i innych narzędzi angażujących uczestników, a tylko niektóre platformy oferowały czat na żywo podczas webinaru, aby umożliwić uczestnikom zadawanie pytań i prowadzenie dyskusji. Funkcjonalności Zoom Webinar umożliwiają jednak zarówno czat na żywo, jak i korzystanie z sesji Q&A (pytań i odpowiedzi).

Networking i płatne bilety pojawiają się na webinarach: wymiana cyfrowych wizytówek podczas webinaru

Gdy odwołano prawie wszystkie wydarzenia stacjonarne, wiele wydarzeń zostało przeniesionych do modelu online poprzez webinaria. To spowodowało dostosowanie się wielu organizacji do szybkich zmian i wdrożenia narzędzi, które pomogą firmom zarabiać na wydarzeniach online, jak również przyniosą korzyści uczestnikom dzięki lepszym opcjom nawiązywania kontaktów (networkingu).

Platformy do organizacji webinarów, takie jak np. Zoom Webinar, mogą wymagać od uczestników np. utworzenia kont z linkami, które są dostępne tylko dla tych, którzy mają konto, a nawet mogą zawęzić je do tych, którzy mają konto, a następnie potwierdzili zakup biletu na dany Webinar lub cykl webinarów. Oznacza to, że webinaria mają teraz swoiste drzwi wejściowe, a linki do spotkań nie mogą być udostępniane i dostępne publicznie.

Coraz bardziej powszechne staje się pobieranie opłat za bilety na wydarzenia online, choć, podobnie jak w przypadku seminariów stacjonarnych, ważne jest to, aby oferować treści jak najwyższej jakości, które będą uznawane przez uczestników konferencji za wartościowe i warte swojej ceny.

Ponadto, dzięki integracji platform takich jak np. Zoom Webinar z aplikacjami poprzez Zoom App Marketplace, uczestnikom oferowane są jeszcze bardziej angażujące sposoby nawiązywania kontaktu podczas webinarów.

Różnice między spotkaniami online a stacjonarnymi – podsumowanie

Różnica między webinarami a seminariami stacjonarnymi dotychczas polegała na kompromisie. Jeśli organizator chciał zaangażować większą publiczność, do tej pory najczęściej wybierał Webinar, który zapewniał uczestnikom nieco mniej możliwości networkingowych. Jeśli organizator chciał mieć wydarzenie na wyłączność, za które mógł pobierać opłaty za bilety, zwykle wybierane było seminarium stacjonarne.

Dziś te dylematy to już przeszłość. W ostatnim czasie webinaria nadrobiły zaległości, umożliwiając zastrzeżenie dostępu i organizację płatnych, komercyjnych konferencji online. Różnice między obiema formami prowadzenia wydarzeń zacierają się – na korzyść tych organizowanych online.

Jeśli szukasz sposobu na ulepszenie i bądź monetyzację swoich webinarów, rozważ sprawdzenie rozwiązania Zoom Webinar (napisz do nas, jeśli chcesz uzyskać dostęp testowy) lub po prostu umów się z nami na krótkie spotkanie prezentacyjne, podczas krótego w ciągu 30 minut przedstawimy Ci, jakie możliwości ma Zoom Webinar.