+48 22 439 03 20 biuro@greeneris.com

Gdzie Zoom zamierza wydać 2 miliardy dolarów?

Nowa gotówka oznacza nowe możliwości

Nie da się zaprzeczyć niesamowitemu wzrostowi Zoom w ciągu ostatniego roku. Firma dokonała kilku fenomenalnych rzeczy w czasie, gdy inne marki zmagały się z komplikacjami związanymi z kwarantanną i lockdownami. W czasach, gdy fizyczne interakcje nie zawsze są możliwe, Zoom gwarantuje ludziom sposób na kontynuowanie kontaktów twarzą w twarz.
Chociaż istnieje wiele innych narzędzi do prowadzenia wideokonferencji, Zoom podbił serca i umysły społeczności pandemicznej łatwością użycia, szeroką gamą zabawnych funkcji i elastycznością. Platforma wideokonferencyjna stała się przełomową usługą roku 2020, osiągając 355% wzrostu dzięki rosnącej potrzebie pracy zdalnej. Jednak pomimo całej tej ewolucji, Zoom nie przestaje się rozwijać. Niedawno firma pozyskała 2 miliardy dolarów. Na co więc pójdą te nowe pieniądze?

Wsparcie dla strategicznych przejęć

Podstawowym założeniem jest to, że przynajmniej część nowych środków Zoom przeznaczy na strategiczne przejęcia. Część wpływów netto może zostać przeznaczona na komplementarne technologie, usługi i produkty. Na razie jednak Zoom nie zdradził, co może kupić. Niestety, historyczne informacje jakie posiadamy na temat Zoom utrudniają stawianie znaczących prognoz. Ostatni zakup Keybase dla wsparcia bezpieczeństwa był jedynym większym zakupem od marki wideokonferencyjnej. Firma może zdecydować się na zainwestowanie jeszcze większej ilości gotówki w bezpieczeństwo.

Alternatywnie, aby jeszcze bardziej konkurować z innymi liderami rynku, takimi jak Microsoft Teams, Zoom może zdecydować, by wydać trochę dodatkowej gotówki na innowacje w przestrzeni spotkań. Być może w przyszłości Zoom zainwestuje w technologię VR i AR, podobnie jak Microsoft w technologię HoloLens. A może Zoom będzie bardziej agresywnie inwestował w rozwiązania WebRTC, dzięki czemu ludzie będą mogli komunikować się w przeglądarce bez konieczności używania aplikacji.

Rozbudowa doświadczenia Zoom

Zoom jest już bogatym w funkcje i wciągającym rozwiązaniem do komunikacji wideo. Jednak wciąż może podjąć kroki, aby jeszcze bardziej wyróżnić się na rynku UCaaS. Jedną z opcji może być zainwestowanie większej ilości pieniędzy w budowę dodatkowych komponentów Zoom, które towarzyszą spotkaniom wideo. Zoom Chat i Zoom Phone to dwa główne składniki tego, co firma może zaoferować.

Dalsze inwestycje w AI i wirtualnych asystentów może również być jedną z opcji. Google ma połączenia z Google Home, podczas gdy Microsoft ma Cortanę. Zoom jest w stanie zaimplementować swojego własnego asystenta sztucznej inteligencji, co może znacznie ułatwić życie użytkownikom biznesowym w nadchodzących latach. Być może, ponieważ Zoom już wykorzystuje chmurę AWS, Zoom może nadal bazować na połączeniach, które ma z Amazon Alexa. Zoom dla domu jest już obsługiwany przez inteligentny wyświetlacz Amazon Echo Show.

Alternatywnie, nie bylibyśmy również zaskoczeni, gdybyśmy zobaczyli Zoom inwestujący więcej w takie obszary jak wideo 4K w standardzie, aby wykorzystać swoje istniejące innowacje w dostarczaniu wyraźnych i czystych doświadczeń wideo, wraz z redukcją szumów mikrofonu, wirtualnymi tłami, a nawet Zoom Immersive Scenes. Funkcjonalność scen immersyjnych, takich jak tryb Together od Microsoft, może być pierwszym krokiem w kierunku bardziej imponujących spotkań VR i AR za pośrednictwem Zoom.

Pomimo szeregu fantastycznych funkcji, które wykraczają poza wideokonferencje, Zoom jest nadal najbardziej znany głównie z oferty wideo. Ponieważ trend na pracę w dowolnym miejscu trwa, wydaje się, że Zoom szuka nowych sposobów, aby zademonstrować swój potencjał jako pełna platforma UCaaS.

Już w 2021 roku słyszeliśmy plotki, że Zoom może myśleć o dodaniu kolejnych usług do swojej już wszechstronnej platformy. Niektórzy eksperci twierdzą, że firma planuje w nadchodzących miesiącach dostarczyć klientom indywidualnym i firmom klientów poczty elektronicznej i kalendarza. Byłby to doskonały krok naprzód dla Zoom, jeśli planuje w pełni konkurować z firmami takimi jak Microsoft.

Już teraz Microsoft Teams, Google i wielu innych dostawców może zaoferować funkcjonalności poprawiające produktywność. Możliwość dostępu w jednym miejscu do wszystkiego, od poczty elektronicznej po narzędzia do pracy i czat wideo, wspiera strategię “jednego okienka”, której potrzebują dzisiejsze firmy. Ponieważ firmy i ich zespoły stają się coraz bardziej rozproszone, środowisko typu “all-in-one” może pomóc utrzymać zaangażowanie pracowników. Zoom może jednak nie zadowolić się jedynie oferowaniem tych samych funkcji, co konkurencja. Eksperci już mówią, że Zoom będzie szukał drogi do przeprojektowania narzędzi takich, jak e-mail i kalendarz, jeśli pójdzie tą drogą. Plan może zakładać dodanie kolejnych rozwiązań, których inni liderzy rynku jeszcze nie brali pod uwagę.

Co dalej z Zoom

W tej chwili możemy jedynie spekulować na temat przyszłości Zoom. Z wielkim zainteresowaniem śledzimy postępy firmy przez ostatnie kilka lat i bazując na innowacjach, które widzieliśmy, nie ma wątpliwości, że nadchodzi coś wyjątkowego. Na razie musimy po prostu poczekać i zobaczyć, co będzie dalej na mapie.

Z całą pewnością Zoom może wykorzystać swój obecny impet, aby jeszcze bardziej zmienić sposób, w jaki pracujemy.

Opracowano na podstawie:
Rebekah Carter, Where is Zoom Going to Spend its $2 billion?
www.uctoday.com/collaboration/video-conferencing/where-is-zoom-going-to-spend-its-2-billion