+48 22 439 03 20 biuro@greeneris.com

Czy wiesz, że możesz bezproblemowo zorganizować światowej klasy wydarzenie wirtualnie, używając Zoom Meetings i Zoom Video Webinars? Te dwa rozwiązania mogą wspierać różnorodne, interaktywne wydarzenia online, ale jest kilka kluczowych różnic między Zoomem do spotkań i Zoomem do webinarów. 

Spotkania Zoom Meetings służą do łączenia grupy osób w celu prowadzenia dwukierunkowych dyskusji i współpracy.  Spotkania najlepiej sprawdzają się w przypadku współpracy grupowej, spotkań zespołów, prezentacji handlowych, nauki online i szkoleń oraz godzin biurowych. Spotkania pozwalają wszystkim uczestnikom na łatwą interakcję i dzielenie się informacjami między sobą oraz z prowadzącym. 

Webinaria są najlepsze do prezentacji dla dużej publiczności, gdzie gospodarz chce mieć większą kontrolę nad doświadczeniem, a członkowie publiczności dołączają bez włączonego dźwięku lub obrazu. Podczas webinarów uwaga skupiona jest na prezenterze lub panelistach.  Publiczność dołącza, aby słuchać i uczyć się, a następnie zadawać pytania na końcu. Zoom Video Webinars wspiera duże wewnętrzne i zewnętrzne wydarzenia, takie jak spotkania firmowe, spotkania rady miejskiej, ogłoszenia produktów, konferencje klientów, koncerty, a nawet spotkania religijne. 

Porównanie obok siebie pomaga określić, kiedy należy korzystać z funkcji płatnych spotkań, a kiedy z webinarów. 

Przyjrzyjmy się bliżej cechom każdego z nich, aby lepiej zrozumieć, które rozwiązanie jest odpowiednie dla Twojego kolejnego wydarzenia online. 

 

Zoom Meetings 

Meetings zostały zaprojektowane z myślą o wysokiej współpracy, pozwalając wszystkim uczestnikom na dzielenie się treściami, włączanie i wyłączanie wideo, dodawanie adnotacji, tablicę interaktywną i udział w rozmowie. Ze względu na charakter spotkań, najlepiej sprawdzają się one w przypadku wydarzeń, w których znasz wszystkich uczestników. 

Oto kluczowe funkcje, które można wykorzystać podczas spotkań:  

Poczekalnie – Oprócz wymogu podania kodu dostępu, gospodarz może włączyć Poczekalnie, aby prześwietlić uczestników i zapewnić, że tylko osoby zaproszone na wydarzenie mogą do niego dołączyć. 

Rejestracja – Dla licencjonowanych użytkowników Zoom Meetings istnieje możliwość zaplanowania spotkania i wymaganie rejestracji uczestników. Dostosuj stronę rejestracji tak, aby zawierała pożądane pola. 

Udostępnianie ekranu – Gospodarz spotkania może udostępnić wartościowe treści i pozwolić uczestnikom na udostępnienie ich ekranów. Podczas udostępniania ekranu można również udostępnić dźwięk z komputera, co jest idealne do odtwarzania muzyki i filmów.  

Whiteboarding – Podczas udostępniania ekranu masz możliwość udostępnienia tablicy. Pozwala to na udostępnienie pustego, białego ekranu, na którym można umieszczać adnotacje. Podobnie jak na tablicy w klasie, można na niej rysować, pisać i umieszczać naklejki. Gospodarz spotkania może zezwolić uczestnikom na współtworzenie notatek, co oznacza, że mogą oni również rysować na udostępnionej treści. 

Breakout Rooms – Funkcja Pokoje na przerwy umożliwia podzielenie spotkania nawet na 100 oddzielnych sesji, tworząc indywidualne przestrzenie do ścisłej współpracy i dyskusji w małych grupach. 

Reakcje – Uczestnicy spotkania mogą reagować podczas spotkania za pomocą emoji, aby komunikować się bez przerywania spotkania. Emoji pojawi się w rogu wideo uczestnika.  

Czat – Czat podczas spotkania obsługuje zarówno prywatne rozmowy 1 na 1, jak i czat grupowy. Gospodarz spotkania może wybrać, z kim uczestnicy mogą rozmawiać lub całkowicie wyłączyć czat. 

Ankiety – Dla licencjonowanych użytkowników Zoom Meetings, możesz skonfigurować i uruchomić do 25 ankiet podczas jednego spotkania. Uruchamiaj ankiety jednokrotnego lub wielokrotnego wyboru, aby zaangażować uczestników spotkania.  

Strumieniowanie – Licencjonowani użytkownicy Zoom Meetings mają możliwość strumieniowania do YouTube Live, Facebook Live lub innego niestandardowego serwisu strumieniującego, aby zwiększyć zasięg swoich odbiorców. 

Zarządzanie widokiem – Gospodarz lub współgospodarz spotkania może wyróżnić do dziewięciu uczestników wideo jako głównych aktywnych mówców, a uczestnicy będą widzieć tylko tych mówców. Ta funkcja jest często używana do wyróżnienia głównego mówcy. Gospodarz lub współgospodarz może również zmienić kolejność wyświetlania galerii dla uczestników. 

Podczas organizacji dużych spotkań ważne jest, aby gospodarz rozumiał, do jakich funkcji ma dostęp i jak je włączać/wyłączać. Aby zapewnić bezpieczne i nieprzerwane spotkanie online, sprawdź nasz blog na temat zabezpieczania spotkań Zoom. 

Zoom Webinar  

Jako dodatek do płatnej licencji na spotkania Zoom, Zoom Video Webinars zapewnia narzędzie do łączenia i angażowania odbiorców na całym świecie. Używanie Zoom do webinarów zapewnia tę samą wspaniałą jakość wideo i niezawodność, a także gwarantuje, że wszyscy będą mogli cieszyć się bezproblemowym doświadczeniem. 

Oto najważniejsze funkcje, które sprawią, że Twoje wydarzenia online będą angażujące i efektowne, gdy użyjesz Zoom do webinarów: 

Rejestracja – Podczas planowania webinaru możesz wymagać rejestracji. Podobnie jak w przypadku spotkań, stronę rejestracji można dostosować tak, aby zawierała pożądane pola.  

Branding – Dostosuj stronę rejestracji na webinar za pomocą schematu kolorów, tytułu, banera, logo i informacji o prelegencie. 

Śledzenie źródeł URL – W produkcie Zoom do obsługi webinarów możesz tworzyć unikalne linki, które pozwolą Ci sprawdzić, skąd przychodzą uczestnicy, jeśli udostępniasz stronę rejestracji na webinar w wielu miejscach. Na przykład, możesz udostępnić jeden link źródłowy na Facebooku, a drugi na Twitterze, aby sprawdzić, który z nich działa najlepiej. 

Q&A – Funkcja Q&A pozwala uczestnikom na zadawanie pytań podczas webinaru. Gospodarz, współgospodarze i paneliści mogą odpowiadać na przesłane pytania. Dodatkowo, jeśli gospodarz to umożliwi, uczestnicy mogą odpowiadać na pytania innych uczestników i dodawać im plusy. Po zakończeniu webinaru można pobrać raport Q&A i przejrzeć nadesłane pytania. Na przykład, aby zapewnić bardziej ukierunkowany follow-up po webinarze, możesz sprawdzić, o jakie pytania i tematy pytali uczestnicy. 

Integracje z PayPal i EventBrite – Te integracje są do pobierania opłat za sesje wykładowe lub zajęcia online. Integracja z PayPal pozwala na pobieranie opłaty rejestracyjnej za webinaria, a integracja z EventBrite umożliwia sprzedaż biletów i zarządzanie rejestracjami na webinaria (i spotkania) oraz automatyczną synchronizację informacji o uczestnikach. Sprawdź Zoom App Marketplace, aby zobaczyć nasze pozostałe integracje dla webinarów. 

Ankieta po webinarze – Podczas planowania webinaru możesz ustawić ankietę, która pojawi się po wydarzeniu. Możesz stworzyć ankietę samodzielnie lub zlecić uczestnikom przekierowanie do zewnętrznego rozwiązania ankietowego. Dzięki tej funkcji można uzyskać informacje zwrotne na temat tego, jak przebiegało wydarzenie, jak zostały odebrane treści itp.  

Zarządzanie widokiem uczestników – Podczas webinarów masz do dyspozycji trzy ekrany, na których możesz jednocześnie wyświetlać panelistów, aktywnego mówcę i prezentację. Co więcej, gospodarz może podświetlić filmy wielu użytkowników, dzięki czemu uczestnicy będą mogli je zobaczyć na pulpicie. Gospodarz webinaru i paneliści mogą również zmieniać kolejność w widoku galerii.  

Transmisja strumieniowa – Dzięki Zoom na webinaria masz możliwość dotarcia do jeszcze szerszego grona odbiorców, przesyłając materiały na YouTube Live, Facebook Live lub na własną platformę streamingową. 

Spotkania Zoom vs. Webinaria Zoom 

Bez względu na to, czy organizujesz swój pierwszy webinar, czy chcesz osiągnąć jeszcze więcej podczas kolejnego wirtualnego wydarzenia, weź udział w szkoleniu na żywo, aby poznać tajniki korzystania z funkcji Zoom dla webinarów. Aby uzyskać wskazówki ekspertów dotyczące organizowania wirtualnych wydarzeń przy użyciu rozwiązań Zoom, sprawdź nasze webinarium na  “Najlepsze praktyki organizowania wydarzeń online“. 

Dowiedz się więcej na stronie poświęconej Zoom