+48 22 439 03 20 biuro@greeneris.com

Jak zorganizować zdalne wydarzenie szkolne? Uroczystość szkolna online – 7 wskazówek 

Podczas ceremonii rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego online, niejedna szkoła musiała wykazać się kreatywnością. Zamiast spotykać się z kolegami z klasy i członkami rodziny osobiście, wielu absolwentów zrobiło sobie spotkanie podczas w wirtualnego wydania dyplomów i świadectw – przez Zoom. 

 

W Archer School for Girls, niezależnej szkole dla dziewcząt w Los Angeles, obsługującej uczniów z klas 6-12, administratorzy stworzyli znaczącą uroczystość Zoom dla ponad 1000 uczestników, która obejmowała wideo-winiety, muzyczną rozrywkę i specjalne momenty, w których każdy absolwent mógł zabłysnąć.  

Jeśli Twoja szkoła planuje wirtualną (lub hybrydową) ceremonię rozpoczęcia lub zakończenia roku szkolnego, dzielimy się z Tobą doświadczeniem, byś mógł zaplanować wirtualne zakończenie szkoły lub szkolną uroczystość, która sprosta temu wyzwaniu.  

  1. Spersonalizuj treść

Najlepiej znasz swoją społeczność edukacyjną, więc stwórz spersonalizowane treści, które do niej przemówią. Możesz udostępnić nagrane wcześniej filmiki z każdym absolwentem podczas ceremonii, uwieczniając momenty, kiedy absolwent przygotowywał się i zakładał galowy strój, trzymał dyplom i rozmyślał o swoim czasie spędzonym w swojej szkole 

“Kiedy te filmy zostały odtworzone podczas uroczystości przez Zoom, każdy absolwent był widoczny i wyróżniony. Wielu uczestników zauważyło, o ile lepiej byli w stanie poznać absolwentów niż podczas tradycyjnego przejścia przez scenę” – powiedziała Quyen Ngo, dyrektor ds. rozwoju i komunikacji w Archer.

 

  1. Przyjmij zmianę

Nie ma sensu próbować powielać w Internecie doświadczeń z pracy w cztery oczy. Zamiast tego należy zastanowić się, w jaki sposób można stworzyć całkowicie unikalne doświadczenie, które obejmuje połączenie za pośrednictwem wideo na żywo.  

“Kiedy zastanawiamy się nad przeniesieniem wydarzenia do przestrzeni wirtualnej, istnieje przekonanie, że w procesie tym coś się traci, ale to niekoniecznie prawda” – powiedziała Ngo. “Staramy się wymyślić, jak nasi uczestnicy mogą uzyskać wszystko, czego potrzebują, a w niektórych przypadkach więcej niż mogliby osobiście”.

  1. Wykorzystaj zoom, aby uzyskać bardziej wciągające wrażenia

Dzięki możliwości płynnego przechodzenia między widokiem prelegenta, widokiem galerii, oświetleniem punktowym i współdzieleniem ekranu, gdzie uczestnicy podążają za gospodarzem, możesz stworzyć wrażenie niemal kinowe. “Byliśmy w stanie wykorzystać te funkcje, aby wpleść tematy i najważniejsze punkty wydarzenia i zapewnić, że będą one w centrum uwagi wszystkich uczestników” – wyjaśnia Ngo.  

Zamiast procesji, zespół produkcyjny Archera przeszedł do widoku z galerii, aby wszyscy absolwenci mogli być widoczni w tym samym czasie i pomachać do swoich bliskich. W miarę trwania ceremonii, zespół używał funkcji spotlight do wyróżnienia mówców i osób uhonorowanych, przeplatając to nagranymi wcześniej filmami wideo każdego z absolwentów, co nadało wydarzeniu bardziej dopracowany charakter. 

  1. Pozwól swojej publiczności połączyć się wirtualnie

Na początku możesz wyłączyć interaktywne funkcje podczas dużych wydarzeń, a potem z czasem uruchomić czat i Q&A, by umożliwić rodzicom, uczniom i innym członkom społeczności interakcję i spontaniczne dzielenie się swoimi odczuciami.  “Podczas webinaru nie słychać oklasków publiczności. Czat to jeden ze sposobów, w jaki publiczność może pokazać, jak się czuje i nawiązać kontakt” – powiedział Ngo.  

  1. Współpracuj przy produkcji i szczegółach technicznych

Współpraca z firmą produkcyjną lub wewnętrznym zespołem otwiera możliwości zwiększenia wartości produkcyjnej wydarzenia i pozwala administratorom wykorzystać techniczną wiedzę innych.  

“Współpracowaliśmy z nimi, aby mieć pewność, że nasze wydarzenia będą tak płynne, jak to tylko możliwe, nie tylko pod względem technicznym, ale również wizualnym” – mówią przedstawiciele szkoły. “Pomogło to zapewnić członkom naszej społeczności prawdziwe doświadczenie w porównaniu z logowaniem się na kolejne spotkanie”.  

“Wykorzystując nasze doświadczenie w produkcji doświadczeń na drugim ekranie, specjalności telewizji sieciowej i wydarzeń cyfrowych na całym świecie, zastosowaliśmy tę wiedzę i standard jakości do wirtualnych wydarzeń, wynosząc je poza spotkania do wydarzeń” – powiedział Victor Borachuk, założyciel agencji kreatywnej JupiterReturn. 

  1. Rozpowszechniaj informacje 

Wykorzystaj różne kanały komunikacji, aby zwiększyć frekwencję i promować zaangażowanie. “Wysyłaliśmy promocyjną wiadomość e-mail, a następnie publikowaliśmy posty w mediach społecznościowych, w których pisaliśmy: ‘Oto zapowiedź dzisiejszego wieczoru’. Wysyłaliśmy również wiadomości po imprezie i udostępnialiśmy zdjęcia. To jak gigantyczny cyfrowy uścisk dla społeczności” – powiedzieli przedstawiciele szkoły. W rezultacie, wirtualne wydarzenia w szkole cieszyły się jeszcze większym zaangażowaniem niż poprzednie wydarzenia organizowane osobiście. 

  1. Zbuduj pewność siebie przed wielkim dniem

“Jest tak wiele do nauczenia się o Zoom” – powiedział Xiaorong Li, dyrektor ds. technologii edukacyjnych w szkole. “Na początku zdecydowaliśmy się na wykorzystanie webinarów do naszych wydarzeń dla rodziców i były one tak bezproblemowe, że zapewniły poczucie spokoju, co było ważne, gdy przyszło do organizowania większych wydarzeń”.  

 

“W okresie poprzedzającym ukończenie szkoły, mieliśmy nasz run-of-show i zrobiliśmy wiele prób, aby upewnić się, że każdy szczegół został załatwiony. Każdy, kto prezentował lub przemawiał, brał udział w tzw. run-through” – dodają przedstawiciele szkoły. “Z czasem dało nam to pewność – możemy to zrobić. Jesteśmy gotowi.” 

 

Reed, L., Zoom Blog: 7 Tips for Planning a Virtual Graduation, https://blog.zoom.us/tips-for-planning-virtual-graduation/