+48 22 439 03 20 biuro@greeneris.com

Technologie do sali konferencyjnej – jak wybrać odpowiednie rozwiązanie?

Technologie współpracy w czasie rzeczywistym i rozwiązania do wirtualnych spotkań stały się koniecznością dla współczesnych firm. Jeśli Twoja praca obejmuje prezentacje, szkolenia, webinaria lub pracę zdalną, nie możesz funkcjonować bez jakiejś formy technologii sal konferencyjnych. Rozwiązania do sal konferencyjnych są wyposażone w zintegrowane funkcje głosowe, wideo, przesyłania wiadomości, a także udostępniania treści.

Oprócz wewnętrznej współpracy i komunikacji, technologie sal konferencyjnych stały się również integralną częścią marketingu i sprzedaży, ułatwiając prowadzenie webinarów i prezentacji produktów. Dostępnych jest wiele różnych opcji, wśród których najbardziej znane są Zoom, Cisco Webex, BlueJeans. Niektóre technologie są ukierunkowane na konkretną niszę, taką jak wirtualne klasy i webinaria. Podczas gdy inne rozwiązania zapewniają szerokie rozwiązania, które sprawdzają się w wielu różnych przypadkach.

Zauważyliśmy, że Zoom i Cisco Webex są najbardziej popularne wśród małych i średnich firm, ponieważ spełniają wszystkie ich potrzeby w zakresie spotkań. Warto poświęcić czas na zbadanie i zainwestowanie w odpowiednią technologię sal konferencyjnych, która odpowiada potrzebom firmy. Solidne rozwiązanie Sali konferencyjnej umożliwia bogatą wirtualną interakcję, która płynnie łączy udostępnianie ekranu, wideo i audio. Jeśli nie jesteś pewien, która technologia Sali konferencyjnej jest najlepsza dla Twojej firmy, zawsze możesz skorzystać z profesjonalnej pomocy naszych specjalistów z obszaru produktów i technologii wideo.

Często zdarza się, że wyposażenie Sali konferencyjnej jest kupowane osobno – kamera, mikrofony, głośniki, pilot itp. Są kupowane osobno, aby stworzyć indywidualny zestaw do wideokonferencji. Chociaż można kupić cały sprzęt wchodzący w skład zestawu wideokonferencyjnego osobno, nie jest to to samo, co pełny zestaw sprzedawany przez autoryzowanych dostawców.

Dzieje się tak z kilku powodów. Po pierwsze, najważniejszym elementem pakietu wideokonferencyjnego jest zintegrowane oprogramowanie konferencyjne, które jest do niego dołączone. Płacisz za wygodę, z jaką możesz planować, organizować i prowadzić spotkania. Cały pakiet jest zbudowany wyłącznie w celu prowadzenia wideokonferencji, więc zapewnia niezrównane wrażenia z wirtualnych spotkań.

Po drugie, rozwiązywanie problemów i wsparcie techniczne dla sal konferencyjnych jest o wiele łatwiejsze, jeśli masz znormalizowany sprzęt w każdej Sali konferencyjnej i salach spotkań. Będziesz mieć jedną standardową procedurę operacyjną dla wszystkich wideokonferencji. Poprawia to użyteczność, ponieważ użytkownicy nie będą musieli zapoznawać się z różnymi urządzeniami.

Istnieje wiele technologii, które mogą zmienić konfigurację Twojej Sali konferencyjnej, ale niekoniecznie są Ci potrzebne. Przygotowaliśmy zestawienie niezbędnych elementów, jak i tych dodatkowych, aczkolwiek istotnych dla sali konferencyjnej.

Niezbędne elementy w sali konferencyjnej:

  • Kamera wideo lub kamera internetowa
  • Mikrofony
  • Wyświetlacz wideo – ekran komputera, ekran telewizora lub projektor z tablicą
  • Głośniki

Wyposażenie dodatkowe sali konferencyjnej:

  • Wyświetlacz harmonogramu Sali konferencyjnej
  • Tablica interaktywna, smartboard
  • Oprogramowanie do rezerwacji sal konferencyjnych
  • Bezprzewodowe systemy prezentacji

Istnieje szeroka gama systemów wideokonferencyjnych spełniających potrzeby różnych stylów sal. W zależności od wybranej przestrzeni, inny system kamer może przynieść większe korzyści dla produktywności pomieszczenia. Który system kamer jest więc najlepszy dla jakiej przestrzeni?

Sale typu Focus – najmniejsze z sal konferencyjnych
Pokoje Focus służą do prowadzenia prywatnych rozmów telefonicznych i wideo lub spotkań w cztery oczy. Ponieważ są małe, wybierając sprzęt do wideokonferencji, należy rozważyć opcję „wszystko w jednym”, taką jak DTEN Me 27, Webex Desk by Cisco lub Poly Studio P21.

Tego typu systemy są kompaktowe i zajmują minimalną ilość miejsca, dzięki czemu nie przeszkadzają żadnemu z uczestników w pomieszczeniu.

Sale typu Huddle

Te pokoje dla spotkań są zazwyczaj wystarczająco duże, aby pomieścić trzy do czterech osób na sesje burzy mózgów. Większe od sal fokus, pomieszczenia typu huddle zapewniają wysoki poziom współpracy zespołowej przy jednoczesnym zachowaniu prywatności.

Kamery konferencyjne w tych środowiskach muszą mieć szeroki kąt widzenia i zazwyczaj są to kompaktowe urządzenia podłączane przez USB. Wybieraj systemy kamer, które wymagają niewielu przewodów, są łatwe w instalacji, można je elastycznie zamontować w dowolnym miejscu i zajmują niewiele miejsca na Sali konferencyjnej. Idealnymi rozwiązaniami do pomieszczeń typu huddle będą urządzenia all-in-one, takie jak Poly Studio P15, Logitech Rally Bar mini lub zestaw Poly Studio X30 + Poly TC8

Małe i średnie sale konferencyjne

Prawie każda firma ma jakiś rodzaj Sali dostępnej dla swoich zespołów. Małe i średnie sale konferencyjne przeznaczone są dla maksymalnie 12 osób. W tych pomieszczeniach odbywają się profesjonalne spotkania, zarówno między współpracownikami, jak i klientami. W tym scenariuszu istnieje wiele możliwości wyboru jednostki wideokonferencyjnej. W takich pomieszczeniach odległość mikrofonu, zbliżenia kamery i funkcje sztucznej inteligencji odgrywają ważną rolę, ponieważ uczestnicy spotkania są zwykle rozmieszczeni wokół długiego, wąskiego stołu. Idealne rozwiązania dla tego rozmiaru pomieszczeń wyposażone są w technologię automatycznego kadrowania i śledzenia głosu, dzięki czemu zdalna współpraca przebiega tak, jak w przypadku interakcji w cztery oczy. Rozwiązania proponowane do małych i średnich sal konferencyjnych to urządzenia Poly Studio X50 + Poly TC8, Logitech Rally Bar, Poly Studio USB, Poly Studio X30 + Poly TC8 oraz DTEN D7.

Duże sale konferencyjne

Wreszcie dochodzimy do dużych pomieszczeń. Wybór odpowiedniego sprzętu do dużych sal konferencyjnych może być trudnym zadaniem. Takie pomieszczenia mogą być dość długie, więc duże zbliżenia i szybkie ustawianie ostrości są potrzebne w każdym rodzaju kamery, której używasz.

W salach konferencyjnych sugerujemy postawić na wysokiej jakości kamery premium, aby zapewnić optymalną wideokonferencję. Najlepiej sprawdzają się więc kamery, które są w stanie utrzymać wyraźny obraz w środowiskach o wysokim kontraście i mogą pomóc przekształcić każdą salę konferencyjną w usprawnione centrum współpracy, zarówno dla wideokonferencji, jak i burz mózgów. Rozwiązania proponowane do dużych sal konferencyjnych to urządzenia, takie jak Poly G7500, DTEN Go&Mate lub DTEN D7.