+48 22 439 03 20 biuro@greeneris.com

Jak osiągnąć sukces w sprzedaży online? 4 wskazówki  

Specjaliści ds. sprzedaży zawsze musieli przyjmować nowe strategie i sposoby sprzedaży, aby skutecznie docierać do swoich klientów, a umiejętność ta została wystawiona na ciężką próbę podczas pandemii COVID-19.  

Nic dziwnego, że według raportu Salesforce wideokonferencje były najbardziej wartościowym narzędziem sprzedaży nr 1 w 2020 roku, a wielu przedstawicieli branży uważa, że wirtualna sprzedaż pozostanie kluczową taktyką dla specjalistów ds. sprzedaży w przyszłości.   

“Nigdy nie wrócimy do ‘biznesu jak zwykle'”, powiedziała trenerka biznesowa Anna Frandsen. “Podczas gdy pandemia przyniosła wyzwania, wiele firm zmieniło się i rozkwitło, używając wirtualnych narzędzi, takich jak Zoom dla sprzedaży”. 

Nawet kiedy będziemy mogli bezpiecznie spotkać się ponownie, wykorzystanie wideokonferencji pomoże Ci zbudować zaufanie, wiarę i pewność siebie poprzez znalezienie się “przed” Twoimi klientami podczas całego procesu sprzedaży. Korzystając z tych wskazówek, przygotuj się na wirtualny sukces w sprzedaży: 

  1. Daj sobie czas na przygotowanie

W środowisku pracy zdalnej łatwo jest zapełnić swój harmonogram spotkaniami, ale brak czasu na przejście może sprawić, że będziesz zdezorientowany i będziesz próbował się odpowiednio przygotować. 

“Zainwestowanie czasu w psychiczne i fizyczne przygotowanie się do rozmowy, tak jak w przypadku spotkania osobistego, daje duży zwrot w postaci pewności siebie i konwersji” – mówi Frandsen.  

Użyj integracji planowania, takich jak Calendly, aby uprościć planowanie spotkań Zoom. Uwzględnij wystarczająco dużo czasu buforowego pomiędzy spotkaniami, aby przeczytać notatki i skupić się na tym, co powiesz swojemu następnemu klientowi lub potencjalnemu klientowi. 

  1. Wyglądaj i brzmij jak najlepiej

W ramach przygotowań przed spotkaniem zoptymalizuj ustawienia i oświetlenie, abyś mógł mieć pewność, że wyglądasz i brzmisz najlepiej, jak potrafisz.  

Otwórz ustawienia w kliencie Zoom.  

  • Kliknij przycisk Wideo, aby przetestować ustawienia wideo. W razie potrzeby dostosuj oświetlenie, upewniając się, że źródło światła znajduje się za kamerą. Jeśli wolisz, skorzystaj z opcji Popraw mój wygląd i Dostosuj do słabego oświetlenia. 
  • Sprawdź podgląd swojego wideo i usuń wszelkie niepożądane elementy w widoku kamery lub upewnij się, że masz wybrane odpowiednie wirtualne tło (i że nie masz włączonego filtra kota!). Aby dodać osobisty akcent, użyj w tle marki swojego potencjalnego klienta. 
  • W sekcji Audio przetestuj głośnik i mikrofon oraz użyj funkcji “Tłumienie szumów tła”. Frandsen sugeruje również użycie zewnętrznego mikrofonu, który blokuje hałas z otoczenia. 
  1. Spraw, by spotkanie było interaktywne

Nie musisz prezentować wszystkiego! “Najlepsze rozmowy sprzedażowe to rozmowy oparte na współpracy, podczas których potencjalni klienci dzielą się swoją historią i wizją” – mówi Frandsen. Czy jest lepszy sposób na to niż dzielenie się ekranem?  

Poproś potencjalnego klienta, aby oprowadził Cię po swojej stronie internetowej, udostępnił materiały lub zaprezentował szybką demonstrację produktu, która pozwoli Ci dowiedzieć się więcej o jego potrzebach. Udostępniaj swój ekran, aby zaprezentować grafiki, statystyki, dema i inne informacje, aby omówić, jak możesz im pomóc. Możesz również udostępnić swoje slajdy jako wirtualne tło, aby nadać prezentacji bardziej dynamiczny charakter. 

Nie zapomnij zatrzymać udostępniania ekranu, gdy skończysz, aby wrócić do widoku mówcy lub galerii, co pozwoli Ci na bardziej naturalną rozmowę twarzą w twarz. 

  1. Dostosuj się i rozwiązuj problemy w czasie rzeczywistym

Chociaż wiele osób skupia się na braku możliwości uściśnięcia dłoni, wirtualne spotkanie może przynieść znaczące korzyści dla procesu sprzedaży. Jeśli klient ma pytanie lub zastrzeżenia, wystarczy jedno kliknięcie, aby zaprosić na spotkanie menedżera lub eksperta w danej dziedzinie, który zajmie się jego problemem i sprawi, że proces będzie zmierzał we właściwym kierunku. Możesz również uwzględnić w swojej ofercie informacje zwrotne uzyskane w czasie rzeczywistym od potencjalnego klienta i sprawdzić, czy uda Ci się nakłonić go do wzięcia udziału w rozmowie. 

Opracowano na podstawie: 

Deignan, B., Bloog Zoom: 4 Tips for Virtual Sales Success, https://blog.zoom.us/virtual-sales-tips/