+48 22 439 03 20 biuro@greeneris.com

Fakty i mity o aplikacji Zoom. Czy Zoom jest niebezpieczny? 

W Internecie znaleźć możesz wiele informacji na temat korzystania z aplikacji Zoom i nie wszystkie z nich pochodzą z wiarygodnych źródeł, dlatego wielu osobom może być trudno oddzielić fakty od fikcji.  

Czasem możemy na przykład usłyszeć, że gospodarz spotkania może Cię słyszeć, gdy jesteś wyciszony. Poniżej obalamy ten i kilka innych błędnych przekonań, które weszły do obiegu.  

MIT: Gospodarze spotkań mogą Cię usłyszeć, nawet gdy jesteś wyciszony  

FAKT: Nie oferujemy możliwości potajemnego wyłączania wyciszenia i słuchania uczestników spotkań Zoom. Sprawdziliśmy ten mit i stwierdziliśmyże jeśli jesteś wyciszony (co jest oznaczone czerwoną linią przez ikonę mikrofonu), gospodarz, współgospodarz i inni uczestnicy nie słyszą Twojego dźwięku.  

Jeśli wyciszysz się sam, jedynym sposobem, by gospodarz lub współgospodarz mógł Cię wyciszyć, jest wcześniejsze pozwolenie na to. Jednak ikona Twojego mikrofonu będzie wyraźnie pokazywać, że jesteś wyciszony, a Ty otrzymasz wiadomość o treści “Gospodarz Cię wyciszył”. 

 

 

MIT: Jeśli przypniesz wideo, przypięty uczestnik i/lub gospodarz spotkania zostanie o tym powiadomiony  

FAKT: Widzieliśmy kilka postów w mediach społecznościowych utrwalających ten mit, ale prawda jest taka, że przypinanie wideo podczas spotkania nikogo nie powiadamia. Przypinanie, które wyłącza widok aktywnego mówcy, aby pokazać konkretny kafelek wideo w centrum uwagi, jest działaniem lokalnym, które ma wpływ tylko na Twój widok i lokalne nagrania na Twoim urządzeniu. Nie będzie miało wpływu na widok innych uczestników spotkania Zoom, ani nie pojawi się w nagraniach w chmurze. 

MIT: Tylko płatne spotkania Zoom są szyfrowane 

FAKT: Darmowe i płatne spotkania Zoom pomiędzy klientami Zoom są chronione 256-bitowym szyfrowaniem AES-GCM podczas przesyłania. Darmowe i płatne konta łączące się bezpośrednio z klienta Zoom mogą również włączyć naszą opcjonalną funkcję szyfrowania end-to-end (E2EE), która wykorzystuje to samo potężne 256-bitowe szyfrowanie AES-GCM, które domyślnie zabezpiecza spotkania Zoom. Gdy użytkownicy włączą funkcję E2EE dla swoich spotkań, nikt poza każdym uczestnikiem – nawet serwery spotkań Zoom – nie ma dostępu do kluczy szyfrujących, które są używane do szyfrowania spotkania. Ta funkcja nie jest jeszcze włączona dla niektórych partnerów.  

MIT: Zoom pozwala prowadzącym spotkania dowiedzieć się, czy skupiasz uwagę. 

FAKT: Gospodarze nie mogą używać funkcji Zoom do śledzenia, czy uczestnicy korzystają z innych aplikacji podczas rozmowy, z jakich aplikacji korzystają lub czy Zoom jest aktywny na ekranie (choć nie pomożemy, jeśli Twój szef lub nauczyciel zauważy, że Twój wzrok wędruje w kierunku rozproszenia uwagi poza ekranem). Wcześniej Zoom oferował śledzenie uwagi uczestników, aby pomóc w zwiększeniu zaangażowania w szkolenia online, ale funkcja a została usunięta w kwietniu 2020 roku. Szkoły i organizacje mogą używać innych aplikacji, niebędących aplikacjami Zoom, do śledzenia aktywności, korzystania z aplikacji lub produktywności, ale Zoom nie oferuje takiej możliwości.

MIT: Zoom nie działa na Chromebookach 

FAKT: Zoom działa na Chromebookach z taką samą funkcjonalnością, jak w systemach Windows i Mac. Niedawno zaktualizowana została aplikacjZoom w Chrome Web Store, aby zoptymalizować wykorzystanie procesora dla wszystkich urządzeń Chrome, dzięki czemu każdy, kto korzysta z aplikacji Zoom na Chromebooku, może cieszyć się łatwą obsługą i niezawodnością. 

Dowiedz się więcej na stronie poświęconej Zoom