+48 22 439 03 20 biuro@greeneris.com

Co to jest Microsoft CVI (Cloud Video Interop) i jak powinienem to wykorzystać jako klient Microsoft Teams?

Jeśli nie jesteś pewien, czym jest CVI lub nie jesteś pewien, czy go potrzebujesz, to prawdopodobnie dlatego czytasz ten wpis i szukasz więcej informacji. A wokół tego, czym jest CVI i jakie jest jego przeznaczenie, krąży wiele mylących przekazów marketingowych.

Definicja CVI

Bardzo prosto, CVI jest zdefiniowane przez Microsoft jako:

“Cloud Video Interop (CVI) jest rozwiązaniem Microsoft Qualified third-party, które umożliwia salom konferencyjnym innych firm (telepresence) i osobistym urządzeniom wideo (VTC) dołączanie do spotkań Microsoft Teams”.

To może być mylące dla niektórych klientów, którzy mogą nie wiedzieć dokładnie, jaką technologię mają w swoich salach konferencyjnych z obsługą wideo i są zdezorientowani, gdzie to pasuje do całej mapy drogowej Microsoft Teams. Takie rzeczy jak systemy sal Cisco lub starsze urządzenia Polycom (obecnie Poly) mają używać CVI jako pomostu, podczas gdy klienci finalizują swoje plany, aby przejść do oficjalnego natywnego rozwiązania Microsoft Teams Room (MTR). Niektórzy klienci pomylili wiadomość i zostali poinformowani przez innych, że skoro CVI jest obsługiwane, to w ten sposób mają używać Microsoft Teams w swoich salach konferencyjnych lub rozwiązaniach do obsługi spotkań, ale tak nie jest.

Jak to się ma do harmonogramu działań Microsoft Teams?

Jest bardzo jasne, że w opinii Microsoftu, celem jest, aby ich klienci doszli do oficjalnego rozwiązania MTR, a CVI jest krokiem pośrednim dla klientów, którzy mogą mieć jakieś starsze systemy, które wciąż się amortyzują i mogą nie chcieć ich rozpruwać i wymieniać, ponieważ jest to czasami obciążenie finansowe, na które klienci nie są całkiem gotowi. Scenariusze te zostały zdefiniowane w następujący sposób:

Cloud Video Interop jest przeznaczony dla klientów, którzy spełniają następujące kryteria:

– Posiadają duże wdrożenie urządzeń do sal konferencyjnych i osobistych urządzeń wideo (ponad 50 urządzeń), które nie kwalifikują się do bezpośredniej integracji z Microsoft Teams

– są obsługiwani przez jednego z naszych partnerów Cloud Video Interop

– chcą zachować wartość inwestycji w obecne urządzenia do sal konferencyjnych i osobiste urządzenia wideo podczas migracji do natywnego rozwiązania Microsoft Teams

Chociaż rozwiązanie Cloud Video Interop stanowi doskonałe rozwiązanie pośrednie, zachęcamy naszych klientów do zapoznania się z naszymi rodzimymi rozwiązaniami Teams Meeting, takimi jak Teams Room Systems, w perspektywie długoterminowej.

Kto dostarcza oficjalne rozwiązania CVI?

W chwili obecnej istnieje 3 partnerów, którym Microsoft przyznał certyfikat jako oficjalnej bramie do Teams w zakresie udostępniania wideo, audio i treści. Są to Polycom, BlueJeans i Pexip, a każdy z nich ma własną mieszankę możliwości, które może zaoferować, ale nadal nie jest to takie samo rozwiązanie jak oficjalny MTR i nie zapewni takiego samego doświadczenia sali konferencyjnej, jakie zapewnia natywny system Microsoft Teams Room.

Ale z ogłoszeniem na Ignite, że Cisco jest teraz również partnerem CVI oznacza, że Microsoft nadal rozszerza swoją ofertę, a nawet jest otwarty na nowych partnerów, aby pomóc klientom przyjąć swoje natywne platformy.

Rozszerzenie partnerstwa Cloud Video Interop (CVI) o Cisco, najnowszego partnera, który pomoże klientom korzystać ze spotkań Teams z urządzeniami Cisco Webex Room i urządzeniami wideokonferencyjnymi SIP w salach konferencyjnych, począwszy od wczesnego CY 2020.

Dlaczego warto przejść na oficjalne rozwiązanie MTR?

Dlaczego więc Microsoft chce, abyś przeszedł na oficjalne rozwiązanie MTR? Cóż, istnieją funkcje, które wprowadzane są do Teams w rekordowym tempie. Czy wiesz, że Teams ma zaledwie 2,5 roku? Tak szybko platforma ta przyjęła się i zyskała nowe funkcje.

Funkcje takie jak:

– Digital white boarding, który został właśnie ogłoszony i jest obecnie w wersji GA.

– Łączenie zbliżeniowe ze wszystkich urządzeń i możliwość przeniesienia połączenia z urządzenia do systemu pokojowego.

– Współdzielenie treści przez zespoły

– Systemy te są przeznaczone dla firm, które migrują do Teams i pomagają użytkownikom w przejściu ze Skype do Teams, ponieważ sprzęt obsługuje oba typy spotkań. A teraz dodaj Zoom i Webex do tej listy spotkań, do których można dołączyć za jednym dotknięciem, a systemy te zostały stworzone z myślą o tych, którzy wprowadzają Teams.

To wszystko są doskonałe przykłady tego, co zostało oficjalnie ogłoszone w rozwiązaniach MTR, w których systemy CVI nie będą mogły brać udziału i jest to doskonały powód, dla którego należy przejść na natywny system Microsoft Teams Room dla swojego wdrożenia. Świetne wideo podkreślające te funkcje można znaleźć tutaj.

Jeśli wszystko, czego kiedykolwiek chcesz w sali konferencyjnej to spotkanie audio i wideo (circa early 2000’s) to CVI może być dobrą opcją, ale jeśli naprawdę chcesz przyjąć i zobaczyć prawdziwą moc Microsoft Teams jako rozwiązania i systemu współpracy, to natywne rozwiązania MTR są tam, gdzie chcesz się dostać. Napisałem pełny artykuł na No Jitter o robieniu argumentów za przejściem do natywnych systemów, które można znaleźć tutaj.

Użyj CVI jako rozwiązania pośredniego, podczas gdy Twoja poprzednia inwestycja się amortyzuje, ale zacznij patrzeć na systemy MTR, ponieważ jeśli to wszystko zostało zobaczone w ciągu 2 i pół roku, wyobraź sobie, co nadejdzie w ciągu następnych 2 i pół roku.