+48 22 439 03 20 biuro@greeneris.com

Jakie są typy spotkań online? Czym różnią się od siebie webinary? Jakie rozwiązania webinarowe sprawdzą się najlepiej w różnych przypadkach? W poniższym tekście poznasz odpowiedzi na najważniejsze pytania. Znajdziesz tu wskazówki na temat pokazu slajdów, webinaru z video na żywo, czatu tekstowego w webinarze, wykorzystania białej tablicy (whiteboard), webinarów z wcześniejszych nagrań, udostępniania ekranu i prezentacji oraz ankiet w trakcie webinarów. Omówimy także podział webinarów ze względu na cele.

Webinar jako pokaz slajdów

Jeśli webinar ma przede wszystkim cele edukacyjne, sama prezentacja internetowa powinna zawierać towarzyszące jej edukacyjne elementy wizualne – a przedstawienie tego, co chcesz przekazać w slajdach prezentacji jest najłatwiejszą opcją.

Ważna uwaga: Pierwszy slajd prezentacji powinien zawierać wszystkie ważne informacje techniczne – tj. w szczególności: jak długo będzie trwał webinar, czy będzie nagrywany i wysyłany do uczestników oraz plan seminarium wideo.

Webinarium jako wideo na żywo

Stworzenie seminarium internetowego w formacie wideo na żywo jest świetnym rozwiązaniem, jeśli chcesz zbudować bliższe relacje z klientami lub przeprowadzić spotkanie zespołu. Jest to bardzo osobiste i możesz pokazać ludzką stronę swojego biznesu w profesjonalny sposób. Ten rodzaj webinaru może być również przydatny, jeśli przeprowadzasz prezentację wideo fizycznego produktu.

Czat tekstowy w webinarze

Kiedy prowadzisz webinar, Twoi słuchacze mogą korzystać z opcji czatu, aby zadawać pytania lub odpowiadać na Twoje. Buduje to relację między wami i pozytywnie oddziałuje na wizerunek Twojej firmy, kiedy udzielasz odpowiedzi na pytania w czasie rzeczywistym. Dzięki temu odbiorcy czują się przez Ciebie zauważeni, co wzmacnia więź i sprawia, że klienci chętniej do Ciebie wracają.

Biała tablica w webinarze

Tablicę można wykorzystać do lepszej wizualizacji bardziej złożonych tematów. Rysując po wykresach, obrazach lub odwzorowując różne koncepcje od podstaw, możesz pomóc słuchaczom podążać za Twoim procesem myślowym.

Webinar z wcześniejszego nagrania

Jeśli musisz przeprowadzić prezentację online na określony temat więcej niż raz – a może nawet musisz robić to regularnie – możesz zamiast tego skorzystać z nagranego wcześniej webinaru. Ta opcja jest również przydatna, jeśli prowadzisz webinar z zaproszonym prelegentem, który nie jest w stanie umówić się na spotkanie w czasie, który najbardziej odpowiada Twoim słuchaczom.

Kiedy już przygotujesz dopracowaną prezentację, wystarczy nacisnąć przycisk odtwarzania po rozpoczęciu webinaru. Aby mieć pewność, że prezentacja wideo pozostanie osobista, a słuchacze będą zadowoleni z doświadczenia, można uruchomić czat i odpowiadać na ich pytania na żywo w trakcie trwania nagranego wcześniej webinaru.

Jest to powszechna praktyka wśród firm SaaS (Software as a Service), które muszą regularnie prowadzić webinaria szkoleniowe dla swoich nowych klientów.

Webinar z udostępnianiem ekranu

Jeśli Twój temat wymaga zademonstrowania krok po kroku działania w oprogramowaniu lub online, nie ma lepszego sposobu, by to zrobić, niż udostępnienie pulpitu podczas webinaru na żywo. Uczestnicy będą mogli dokładnie zobaczyć, co robisz i podążać za Tobą. Ten format jest szczególnie przydatny podczas zapoznawania nowych użytkowników np. z Twoim oprogramowaniem.

Z udostępniania ekranu można również skorzystać, jeśli prezentacja została stworzona w niestandardowy sposób, np. przy użyciu Mentimeter.

To samo dotyczy sytuacji, gdy zamiast jednej prezentacji, udostępniasz wiele aplikacji lub plików, np. arkusze kalkulacyjne. Zamiast robić zrzuty ekranu i dodawać je do prezentacji, możesz udostępnić swój pulpit i swobodnie przechodzić między różnymi aplikacjami.

Webinar z ankietami

Narzędzie do ankietowania to coś, co dostarczy zarówno Tobie, jak i Twoim odbiorcom statystyki i informacje niedostępne nigdzie indziej. W rozwiązaniu Zoom Webinar możesz ustawić je jako anonimowe lub publiczne.

Typy spotkań online – webinarów – podział ze względu na cele:

  1. Webinaria edukacyjne

Jeśli chcesz uczyć swoich odbiorców w dziedzinie, w której jesteś ekspertem, webinary są jednym z najskuteczniejszych sposobów, by to zrobić. Aby przeprowadzić webinar edukacyjny, najlepiej użyć dobrze przygotowanych slajdów lub wideo z tablicą, ponieważ wykorzystuje to możliwości wizualne webinaru.

  1. Webinaria produktowe

Jeśli masz świetny produkt, który chcesz zaprezentować wielu osobom, zmień zwykłych bywalców wydarzeń w uczestników webinaru. Możesz przedstawić im szczegółową prezentację, uwzględniając każdy detal i odpowiadając na ich pytania. Prowadząc webinar produktowy, uczysz uczestników i przyciągasz ich uwagę do swojego produktu, dzięki czemu jesteś w stanie utrzymywać kontakt ze swoimi leadami, a nawet zamieniać je w rzeczywistych klientów, dokonując sprzedaży. Pozwala to na zebranie bardzo potrzebnych informacji zwrotnych na temat Twojego produktu, usługi lub rozwiązania

  1. Webinaria wprowadzające nowych użytkowników

Jeśli Twoja firma oferuje oprogramowanie, najbardziej skorzystasz na webinarium wprowadzającym użytkownika. Upewnij się, że ścieżka uczenia się jest tak prosta, jak to tylko możliwe, zapraszając nowych użytkowników do udziału w webinarium, które prowadzisz dla nich regularnie, na przykład raz w miesiącu. Przeprowadź webinarium wprowadzające użytkowników, korzystając z opcji współdzielenia ekranu.

  1. Szkolenie pracowników i spotkania zespołu

Prowadzenie webinarów w celu konwersji jest korzystne dla Twojej firmy. Ale to nie powinno Cię powstrzymać przed używaniem webinarów do spotkań zespołowych i szkolenia pracowników, jeśli masz zdalny zespół lub po prostu Twój zbyt duży, aby zmieścić się razem w jednym pokoju wykładowym. Szkolenia webinarowe to najlepszy sposób na przekazanie wiedzy i nauczenie praktycznych umiejętności swoim pracownikom, gdy dokonałeś przejścia na pracę zdalną, ponieważ ten rodzaj treści jest bardziej angażujący niż materiały pisane.

  1. Webinary do generowania leadów i budowania list

Kiedy promujesz swój webinar w różnych kanałach, skup się na jednym typie klienta, którego chciałbyś przyciągnąć. Kiedy dani uczesnicy już się zarejestrują, powierzą Ci swój adres e-mail, a to już jest punkt wyjścia do dalszych działań. W ten sposób zyskujesz cenne i interesujące leady, które z którymi możesz utrzymywać relacje, aby później doprowadzić do konwersji sprzedażowej.

  1. Utrzymanie klienta

Podczas gdy organizowanie inspirujących webinariów może być świetnym narzędziem do tego, by przyciągnąć nowych klientów do swojej marki, to jest równie dobre narzędzie dla pielęgnowania istniejących relacji z klientami, którzy korzystają już z Twojego produktu lub usługi. Osobista relacja, którą budujesz po drodze, jest kluczem do tego, aby klienci do Ciebie wracali. Dzięki takim webinariom mogą oni na bieżąco śledzić najnowsze produkty i ogłoszenia. Jest to również świetna okazja dla klientów do zadawania ważnych pytań przez klientów.